Volám sa Dušan Slovák a kováčstvo je nielen mojím živobytím ale aj hobby. Toto remeslo bola láska na prvý pohľad.

Ako žiak som na školskej exkurzii navštívil kováčsku dielňu, videl práce, ktoré by som mohol robiť a bol som ohúrený. Talentové skúšky ( Stredná odborná škola polytechnická v Trnave ) som hravo zvládol a osvojoval si remeslo pod vedením Jaroslava Blesáka. Vďaka Blažejovi Balážovi som sa zase naučil kresliť a modelovať. Svoj talent som chcel ďalej rozvíjať. Nadobúdanie praxe v rôznych kováčskych dielňach mi nepostačovalo. Mojím najlepším rozhodnutím bola Škola úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Popri štúdiu umeleckých techník a tradičných postupov spracovania kovu som pracoval na vlastnej dielni. Zákazky na brány a zábradlia sa mi rozšírili o meče pre trnavskú šermiarsku skupinu a interiérové dekorácie.

Po skončení štúdia nasledovali tri semestre animácie výtvarného umenia v Trnave. Popri nich som pracoval na mojej zatiaľ najväčšej zákazke. Reštaurovaní siedmich barokových mreží na budove Stephanea v Trnave pre Mgr. art. Juraja Puškára.

Prerušené štúdium vystriedalo moje pôsobenie na Strednej odbornej škole polytechnickej v Trnave. Tu som rok zastával miesto majstra odborného výcviku umeleckých kováčov. Počas neho som reprezentoval školu na stretnutí umeleckých kováčov Bienale Vitorio Venetto v Taliansku. Odniesol som si 3. miesto v kategórii kovaná plastika. Okrem toho som tri týždne pracoval na stáži v Nemecku u majstra kováča Jozefa Vavra. Nasledovala druhá vysoká škola – Akadémia umení v Banskej Bystrici, odbor sochárstvo. Tu som strávil dva semestre.

Následne som sa naplno venoval práci. Presťahoval som dielňu do väčších priestorov. Veľmi hektický rok práce 12 hodín denne a opäť vyučovanie na polytechnickej škole vyvrcholil vykradnutím mojej dielne. V tom isto čase mi bola ponúknutá práca pre viedenskú kováčsku firmu Schlosserei Krutisch.

Päť rokov práce v zahraničí a zároveň pracovanie na súkromných zákazkách stačilo. Napredovať treba stále, preto som sa rozhodol osamostatniť a robiť kvalitné veci pod vlastnou značkou. 15 rokov skúseností je na to viac než dosť 🙂

 

 

Ak som vás oslovil, budem rád, ak ma budete kontaktovať.